Święty Patryk- patron Irlandii

Święty Patryk to ważna postać przede wszystkim dla Irlandczyków, których jest patronem. Był gorliwym biskupem, a podziw i szacunek zyskał jako misjonarz– dzięki swej niestrudzonej działalności na rzecz ewangelizowania mieszkańców Zielonej Wyspy.

Święty Patryk, a właściwie Pádraig Mac Calprainn, urodził się najprawdopodobniej w 385 roku na terenie Brytanii– na pograniczu Szkocji i Walii w rodzinie chrześcijańskiej. Niektóre źródła podają nawet, że przodkami świętego Patryka byli duchowni- jego ojciec ponoć był diakonem, a dziadek kapłanem.

Gdy młody Pádraig miał 16 lat, uprowadzono go i sprzedano. W niewoli spędził kilka lat pracując jako pasterz. W tym czasie miał okazję poznać nie tylko irlandzki język, ale także kulturę i mentalność tamtejszych ludzi. Pewnego dnia nadarzyła się okazja ucieczki z Irlandii, zaś ostatecznym celem kilkutygodniowej podróży okazała się Galia– dzisiejsza północna Francja. Święty Patryk pobierał tam naukę w szkołach misyjnych, gdzie rozwijał się pod okiem znamienitych nauczycieli i mędrców. Przyjął święcenia kapłańskie poświęcając się modlitwie i samodoskonaleniu. Legenda mówi, że we śnie, Bóg nakazał mu, aby wrócił do Irlandii i wśród tamtejszych pogan głosił Dobrą Nowinę. Niedługo później, ówczesny papież mianował go biskupem Irlandczyków, na miejsce zmarłego biskupa Palladiusza.

Praca świętego Patryka, w krainie przesiąkniętej pogańską tradycją i obyczajami, była niezwykle ciężka. Niejednokrotnie spotykał się z niechęcią, a nawet wrogością i agresją ze strony tutejszych mieszkańców. W ciągu 40. lat misjonarskiej posługi zasłynął wieloma cudami. Starodawne kroniki głoszą, że uwolnił Irlandczyków od plagi węży, a ponadto uzdrawiał chorych i opętanych, a nawet wskrzeszał zmarłych.  Wszystkie te cudowne zdarzenia przekonały niewiernych pogan o istnieniu Boga, który przemawia do nich przez osobę ich biskupa, którego działalność ewangelizacyjna objęła większą część Irlandii.

Poza głoszeniem Dobrej Nowiny, święty Patryk miał ogromne zasługi w organizowaniu życia religijnego, tworzeniu instytucji i hierarchii kościelnej. Chrzest Irlandii był zwieńczeniem jego wieloletniej działalności i symbolem zwycięstwa nad pogaństwem.

Ostatnie lata życia, święty Patryk spędził w klasztornym zaciszu, poświęcając się żarliwej modlitwie i surowej ascezie. Wśród historyków nie ma zgodności co do daty rocznej śmierci świętego. Większość źródeł podaje, że był to rok 461. Pewna jest jedynie data dzienna- 17 marzec. W tym dniu, co roku wspomina się tę postać w uroczystych procesjach, pochodach i festynach.

Święty Patryk jest patronem Irlandii i Nigerii, nawróconej przez irlandzkich duchownych, oraz wielu miast w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Australii. To także patron kowali, fryzjerów, górników, bednarzy, inżynierów i upadłych na duchu. To także opiekun zwierząt domowych, dusz czyśćcowych i wiosennych siewców.