Pochodzenie i znaczenie imienia

Imię Patryk ma źródło w łacińskim słowie pospolitym „patricius”, co oznacza „patrycjuszowski”, czyli „szlachetny”, „szlachetnie urodzony”. W czasach starożytnych przymiotnik „patricius”  oznaczał patrycjusza- członka arystokratycznego rodu, uprzywilejowanej warstwy społeczeństwa, który mógł zasiadać w rzymskim senacie. W nieco szerszym znaczeniu, patrycjusz to osoba wywodząca się z dobrego rodu.

Dzisiejsze imię Patryk nie pochodzi bezpośrednio od słowa „patricius”, ale jest skróconą wersją imienia Patrycjusz, od którego wywodzą się także dwa inne warianty- Patrycy i Petrycy.

Imię Patryk w formie Patrick jest szczególnie popularne Wielkiej Brytanii, Irlandii, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Australii, ale także cieszy się powodzeniem w Europie Zachodniej- w Niemczech, Austrii, Francji, Hiszpanii i we Włoszech, w różnych wariantach pisowni i wymowy– Patrice, Patriz, Patrizio czy Pádraic.

W Polsce imię to pojawiło się w XIII wieku w łacińskiej formie Patricius , a następnie, w kolejnych stuleciach, zaczęto używać spolszczonych wariantów: Patrycjusz, Patrycy i Petrycy. Obecna forma Patryk funkcjonuje od XV wieku, choć popularność zyskała dopiero pod koniec drugiej połowy XX wieku.

Do każdego imienia przypisywane są konkretne cechy osobowości, które mają charakteryzować każdego posiadacza tego imienia. Patryk jest zasadniczy i surowy. Wymaga wiele, zarówno od siebie, jak i od innych. Bardzo ceni tradycję i wartości takie jak szacunek czy sprawiedliwość. Jest przy tym nieco konserwatywny w swych poglądach, silnie związany z rodziną, wierny, oddany, szczery i prostolinijny. Widzi siebie w roli głowy rodziny,  a w pełnieniu tej funkcji pomagają mu następujące cechy: odpowiedzialność, samodzielność, zaangażowanie, niezłomność i lojalność.

Patryk odznacza się silną osobowością, poczuciem własnej wartości i indywidualizmem, choć zdarzają mu się także chwile zwątpienia i psychicznej słabości. Nie ma problemów z okazywaniem uczuć- jest wrażliwy, empatyczny, czasem nawet wylewny. Potrafi dzielnie bronić własnych racji, w czym pomaga mu wrodzona asertywność, upór i silne ego. Nie znosi dezorganizującego chaosu, za to bardzo ceni profesjonalizm i zaangażowanie. Bywa pedantyczny i impulsywny.

Mocną stroną Patryka jest przenikliwa inteligencja, chęć samodoskonalenia się oraz upór w realizowaniu założonych celów i marzeń. Podejmując ważne decyzje, wykorzystuje niezawodną intuicję. Doskonale sprawdza się w zawodzie naukowca– w dziedzinach inżynierskich,  takich jak matematyka czy informatyka. Patryk to także niestrudzony podróżnik, z pasją poznający obce kultury i obyczaje.